S obzirom na jako velik broj zadovoljnih klijenata s kojima radimo već godinama, skoro da ne postoji situacija s kojom se nismo susreli ili pitanje koje nam nije bilo upućeno. Budući da uvijek postoje određene nedoumice vezano za pristupanje tehničkom pregledu odlučili smo Vam razjasniti najčešće nam postavljana pitanja kako bismo Vam olakšali čitavu proceduru.
Jedno od najčešćih pitanja je kako pristupiti tehničkom pregledu vozila i produženju registracije vozila ukoliko glasi na tuđe ime i koje sve dokumente morate ponijeti?
Osoba koja je vlasnik vozila ne mora nužno biti prisutna prilikom tehničkog pregleda i produžetka registracije ukoliko kod sebe ima važeću osobnu iskaznicu vlasnika vozila, svoju osobnu iskaznicu i prometnu dozvolu. Za produžetak registracije potrebno je imati i novu policu osiguranja vozila koju također s istim dokumentima možete sklopiti kod nas, online (također je važeća na tehničkom pregledu bez da je fizički imate) ili u nekom od ureda.
Koja je dokumentacija potrebna za promjenu vlasništva vozila?
Kako biste promijenili vlasništvo vozila trebate dostaviti dokaz o vlasništvu vozila (račun, kupoprodajni ugovor, darovni ugovor, pravomoćno rješenje suda, ...), prometnu dozvolu, dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila (ako je istekla valjanost prometne dozvole), dokaz o plaćenim propisanim obvezama, osobna iskaznica ili putovnica.
Kako nabaviti međunarodnu vozačku dozvolu i kome je potrebna?
Međunarodna vozačka dozvola je isprava kojom vozač dokazuje pravo da upravlja vozilom kada se nalazi u inozemstvu. Međunarodna vozačka dozvola ustvari je prijevod nacionalne vozačke dozvole na pet stranih jezika (engleski, njemački, francuski, španjolski i ruski), a potrebna je u slučaju da želite u nekoj stranoj državi upravljati vozilima s njihovim registracijskim oznakama.
Dakle, ukoliko idete kod rodbine ili prijatelja, vlakom ili autobusom, a ondje se namjeravate služiti njihovim vozilom, potrebno je izvaditi međunarodnu dozvolu. Slično je i s iznajmljivanjem rent-a car vozila u stranim državama jer bez ovakve dozvole nijedna kuća neće dati auto na raspolaganje. Ista dozvola potrebna je našim građanima ukoliko svojim vozilom putuju u Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Portugal, Španjolsku, Rumunjsku, Bugarsku, Grčku, Tursku, bivše zemlje Sovjetskog Saveza, zemlje Beneluksa i Skandinaviju te u sve ostale izvaneuropske zemlje.
Inače, za njezino izdavanje potrebno je priložiti važeću vozačku dozvolu, osobnu iskaznicu i putovnicu, dvije fotografije 35 x 45 mm te platiti naknadu od 170 kuna.
Mora li novo vozilo ići na tehnički pregled?
Nova vozila, prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, smatraju se tehnički ispravnim te ne pristupaju tehničkom pregledu, već se za njih obavlja identifikacija vozila.
Kako postupiti kod gubitka/krađe prometnih dokumenata ili registarskih pločica?
Krađa prometnih dozvola, registarskih, prenosivih i izvoznih pločica prijavljuje se policijskim službenicima u policijskim postajama, a gubitak navedenih prometnih isprava prijavljuje se u Službama/Odjelima za upravne poslove policijskih uprava ili policijskih postaja.
Koja dokumentacija je potrebna prilikom prve registracije vozila u Republici Hrvatskoj?
Dokaz o vlasništvu vozila, dokaz o plaćenim propisanim obvezama, dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila za rabljena vozila, osobna iskaznica za fizičke osobe a za pravne ovlaštenje za registraciju vozila te izjava o sukladnosti vozila ili potvrdu o provjeri sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila ili odluku tijela nadležnog za mjeriteljstvo o izuzimanju vozila od postupka utvrđivanja sukladnosti, za vozila koja podliježu provjeri sukladnosti.
Smije li vozilo sudjelovati u prometu nakon isteka valjanosti prometne dozvole?
Sukladno odredbi članka 238. stavka 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (“Narodne novine”, broj 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15 i 108/17), motorna i priključna vozila smiju sudjelovati u prometu na cestama ako su registrirana i ako imaju važeću prometnu dozvolu. Odredbom stavka 8. istog članka propisana je novčana kazna u iznosu od 700,00 kn, ukoliko vozač upravlja vozilom kojem je važenje prometne dozvole isteklo do 15 dana.
Slijedom navedenog, registracija vozila odnosno prometna dozvola vrijedi do datuma naznačenog u prometnoj dozvoli. Po isteku valjanosti prometne dozvole, s vozilom se ne smije sudjelovati u prometu.
Ukoliko imate neko pitanje na koje niste pronašli odgovor u ovom članku, budite nam se slobodni obratiti bez obzira jeste li naš klijent ili ne.
Kontaktirajte nas na 091 905 7148 ili info@mojeosiguranje.hr