Sve što ste uvijek htjeli znati o osiguranju

frame detail frame detail frame detail frame detail Sve što ste uvijek htjeli znati o osiguranju

Osiguranje je uvijek bilo kompleksna, ali zanimljiva pojava. Za nekoga tko se time nikad nije bavio, puno je nepoznanica. Kad se po prvi put u životu susretnete s osiguranjem (najčešće je u pitanju vozilo), shvatite na koliko različitih stvari treba obratiti pozornost.

Kako bismo Vam olakšali snalaženje u moru zanimljivih pokrića, rizika i različitih cijena ovisno o osiguravajućoj kući koju odaberete, donosimo Vam mali vodič kroz najčešća pitanja u osiguranju podijeljeno u tri skupine: osiguranje vozila, osobna osiguranja i osiguranja imovine.

OSIGURANJE VOZILA

1. Jedno od najčešćih pitanja je kako pristupiti tehničkom pregledu vozila i produženju registracije vozila ukoliko glasi na tuđe ime i koje sve dokumente morate ponijeti?
Osoba koja je vlasnik vozila ne mora nužno biti prisutna prilikom tehničkog pregleda i produžetka registracije ako kod sebe ima važeću osobnu iskaznicu vlasnika vozila, svoju osobnu iskaznicu i prometnu dozvolu. Za produžetak registracije potrebno je imati i novu policu osiguranja vozila koju također s istim dokumentima možete sklopiti kod nas, online (također je važeća na tehničkom pregledu bez da je fizički imate) ili u nekom od ureda.

2. Koja je dokumentacija potrebna za promjenu vlasništva vozila?
Kako biste promijenili vlasništvo vozila trebate dostaviti dokaz o vlasništvu vozila (račun, kupoprodajni ugovor, darovni ugovor, pravomoćno rješenje suda, ...), prometnu dozvolu, dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila (ako je istekla valjanost prometne dozvole), dokaz o plaćenim propisanim obvezama, osobna iskaznica ili putovnica.

3. Kako nabaviti međunarodnu vozačku dozvolu i kome je potrebna?
Međunarodna vozačka dozvola je isprava kojom vozač dokazuje pravo da upravlja vozilom kada se nalazi u inozemstvu. Međunarodna vozačka dozvola ustvari je prijevod nacionalne vozačke dozvole na pet stranih jezika (engleski, njemački, francuski, španjolski i ruski), a potrebna je u slučaju da želite u nekoj stranoj državi upravljati vozilima s njihovim registracijskim oznakama.
Dakle, ukoliko idete kod rodbine ili prijatelja, vlakom ili autobusom, a ondje se namjeravate služiti njihovim vozilom, potrebno je izvaditi međunarodnu dozvolu. Slično je i s iznajmljivanjem rent-a car vozila u stranim državama jer bez ovakve dozvole nijedna kuća neće dati auto na raspolaganje. Ista dozvola potrebna je našim građanima ukoliko svojim vozilom putuju u Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Portugal, Španjolsku, Rumunjsku, Bugarsku, Grčku, Tursku, bivše zemlje Sovjetskog Saveza, zemlje Beneluksa i Skandinaviju te u sve ostale izvaneuropske zemlje.
Inače, za njezino izdavanje potrebno je priložiti važeću vozačku dozvolu, osobnu iskaznicu i putovnicu, dvije fotografije 35 x 45 mm te platiti naknadu od 170 kuna.

4. Mora li novo vozilo ići na tehnički pregled?
Nova vozila, prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, smatraju se tehnički ispravnim te ne pristupaju tehničkom pregledu, već se za njih obavlja identifikacija vozila.
Kako postupiti kod gubitka/krađe prometnih dokumenata ili registarskih pločica?
Krađa prometnih dozvola, registarskih, prenosivih i izvoznih pločica prijavljuje se policijskim službenicima u policijskim postajama, a gubitak navedenih prometnih isprava prijavljuje se u Službama/Odjelima za upravne poslove policijskih uprava ili policijskih postaja.

5. Koja dokumentacija je potrebna prilikom prve registracije vozila u Republici Hrvatskoj?
Dokaz o vlasništvu vozila, dokaz o plaćenim propisanim obvezama, dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila za rabljena vozila, osobna iskaznica za fizičke osobe a za pravne ovlaštenje za registraciju vozila te izjava o sukladnosti vozila ili potvrdu o provjeri sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila ili odluku tijela nadležnog za mjeriteljstvo o izuzimanju vozila od postupka utvrđivanja sukladnosti, za vozila koja podliježu provjeri sukladnosti.

6. Smije li vozilo sudjelovati u prometu nakon isteka valjanosti prometne dozvole?
Sukladno odredbi članka 238. stavka 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (“Narodne novine”, broj 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15 i 108/17), motorna i priključna vozila smiju sudjelovati u prometu na cestama ako su registrirana i ako imaju važeću prometnu dozvolu. Odredbom stavka 8. istog članka propisana je novčana kazna u iznosu od 700,00 kn, ukoliko vozač upravlja vozilom kojem je važenje prometne dozvole isteklo do 15 dana.
Slijedom navedenog, registracija vozila odnosno prometna dozvola vrijedi do datuma naznačenog u prometnoj dozvoli. Po isteku valjanosti prometne dozvole, s vozilom se ne smije sudjelovati u prometu.

OSOBNA OSIGURANJA

1. Koja je razlika između dodatnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja?
Programi dodatnog zdravstvenog osiguranja pokrivaju usluge sistematskih pregleda, specijalističkih pregleda, dijagnostičke obrade i laboratorijskih pretraga koje se obavljaju bez uputnica i čekanja u ugovornim ustanovama.
Polica dopunskog zdravstvenog osiguranja pokriva isključivo troškove nadoplata (participacije) u osnovnom zdravstvenom osiguranju.

2. Kada mogu početi koristiti prava po svojoj polici osiguranja?
Ako osiguranik prvi put ugovara policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, odnosno ako je imao važeću policu dopunskog zdravstvenog osiguranja čiji je istek nastupio u periodu od više od jednog mjeseca od sklapanja police dopunskog zdravstvenog osiguranja kod izračuna počeka korištenja usluga po polici uračunava se karenca. To znači da se prava po polici mogu koristiti od 16-og dana od datuma početka osiguranja navedenog na polici osiguranja za dopunsko zdravstveno osiguranje,uz obavezan uvjet da je premija po polici plaćena.

3. Koja je razlika između A i B liste lijekova?
Liste lijekova su uobičajen način za određivanje koji se lijekovi mogu primjenjivati na trošak obveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Lijekovi su razvrstani u dvije liste: Osnovnu (A) za koju troškove u potpunosti pokriva Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i Dopunsku (B) za koju dio cijene lijeka pokriva HZZO, a ostatak troška osigurana osoba ili njezino dopunsko osiguranje.
Način uvrštavanja lijekova na osnovnu ili dopunsku listu određuje pravilnikom ministar koji je nadležan za zdravlje. Trošak kupovine lijeka koji osiguranik sam kupi u slobodnoj prodaji iako se isti nalazi na B listi lijekova nije pokriven policom osiguranja.

4. Na koji način osiguranik koristi pravo na korištenje usluga liječenja inozemstvu?
Podnosi zahtjev HZZO-u te ukoliko mu se liječenje na teret HZZO-a odobri u obavezi je platiti participaciju za liječenje u inozemstvu sukladno općem aktu HZZO-a. Ukoliko ima ugovoreno Dopunsko osiguranje oslobođen je plaćanja participacije.

5. Tko može sklopiti policu dopunskog zdravstvenog osiguranja?
Svaka osoba koja ima obvezno zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj može ugovoriti policu dopunskog zdravstvenog osiguranja.

6. Zašto nam je potrebno dopunsko zdravstveno osiguranje?
Svi osiguranici u obveznom zdravstvenom osiguranju stariji od 18 godina sudjeluju u troškovima za obavljene medicinske usluge u obveznom zdravstvenom osiguranju. Dopunsko zdravstveno osiguranje pokriva sve doplate u obveznom zdravstvenom osiguranju.

7. Što ako žena zatrudni tijekom osigurateljne godine?
Trudnica je tijekom trudnoće oslobođena plaćanja participacije samo za medicinsku obradu vezanu uz trudnoću. Za sve ostalo, sudjelovanje u troškovima liječenja je obavezno.

8. Što je karenca?
Razdoblje od dana početka osiguranja do dana kada se polica može početi koristiti zove se karenca (poček). Polica se može početi koristiti 16 dan od dana početka osiguranja odnosno za B listu lijekova nakon proteka 30 dana od datuma početka osiguranja. Na iskaznicama je tiskan rok valjanosti (trajanje osiguranja).

OSIGURANJE IMOVINE

1.Što utječe na cijenu police?
Na cijenu police osiguranja imovine utječu:
1. odabrani rizici (osnovni rizici kao što su požar, udar groma, eksplozija te dodatni rizici provalne krađe i razbojstva, poplave, potresa, nezgode za ukućane, privatne odgovornosti članova kućanstva, ...)
2. kvadratura stambenog objekta (manji stambeni objekt je naravno i povoljniji za osiguranje)
3. uređenje stambenog objekta (u ponudi su standard, viši standard, luksuz i luksuz plus; ovisno o odabranoj opciji u Vašem pokriću raste cijena kvadratnog metra, a samim time i premija police osiguranja. Ova pokrića se odnose na građevinski objekt i na stvari kućanstva te se ne moraju nužno pratiti; moguće je da je građevinski objekt okarakteriziran kao „standard”, a unutarnje uređenje, odnosno stvari kućanstva npr. „luksuz”).

2. Zašto osigurati dom?
Vaš dom je vaša najvrjednija imovina. Stoga je pametno financijski se osigurati od neželjenih situacija, poput požara, poplave, izljeva vode, provale, koje vam mogu prouzročiti veliku štetu. Ugovarajući osiguranje doma, odabirete pokrića prema vašim željama i potrebama i donosite odluku koja će vam se itekako 'isplatiti' ako se dogodi šteta.

3. Što je osiguranje građevinskog dijela objekta?
Osiguranjem objekta odnosno građevinskog dijela (kuća, vikendica i slično), osigurani su svi dijelovi nekretnine, uključujući temelje i podrumske zidove, kao i ugrađene instalacije i sva ugrađena oprema, primjerice za centralno grijanje. Osiguranjem je pokriveno uništenje ili oštećenje nekretnine uslijed požara, oluje, tuče, eksplozije i sličnih rizika.

4. Što je osiguranje kućanstva?
Osiguranjem kućanstva osiguravaju se stvari (pokretnine) koje služe za uređenje i opremu stana, osobnu uporabu i potrošnju, umjetnički predmeti, dragocjenosti i slično. One su osigurane u slučaju uništenja ili oštećenja od npr. požara, oluje, provalne krađe ili razbojstva i mnogih drugih opasnosti.

5. Što je premija osiguranja?
Premija je iznos naknade koji plaćate osiguratelju dobivajući zauzvrat zaštitu vaše najvrjednije imovine.

6. Je li to skupo?
Suprotno uvriježenom mišljenju, nije. Ovisno o tome osiguravate li stan ili kuću, građevinski dio i kućanstvo ili samo kućanstvo u slučaju stana, izračun ovisi o kvadraturi nekretnine i pokrićima koja odaberete. Primjerice, za stan u Zagrebu od 50 četvornih metara u zgradi, osnovni paket osiguranja kućanstva može se ugovoriti već za iznos od 250 kuna godišnje!

OSIGURANJE PLOVILA

1. Što utječe na cijenu police osiguranja plovila?
Na policu osiguranja plovila utječu sljedeći parametri:
1. snaga jednog ili svih motora u zbroju (neka plovila imaju jedan motor a neka više njih)
2.namjena plovila (važno je znati koristi li se plovilo za osobne potrebe ili pak za gospodarske, odnosno charter)
3. za koliko putnika je registrirano plovilo (minimalan broj putnika je jedan, uz voditelja brodice, a maksimalan broj je dvanaest)

2. Za koja plovila je zakonom propisano obvezno osiguranje odgovornosti?
Sukladno zakonskim odredbama, ovo osiguranje obvezni su zaključiti vlasnici brodice, odnosno jahte čija je snaga porivnih strojeva veća od 15 kW, a koja po propisima mora biti upisana u očevidnik brodica odnosno jahti.

3. Koji podaci su potrebni za izračun premije osiguranja?
Za izračun premije osiguranja potrebno je dostaviti plovidbenu dozvolu i osobnu iskaznicu vlasnika plovila (ukoliko se radi o fizičkoj osobi)

4. Što je predmet osiguranja kod pomorskog kaska?
Osiguranjem pomorskog kaska osiguravamo trup, pogonski stroj i opremu (uređaji i oprema koja se uobičajeno isporučuje zajedno sa brodicom). Sva naknadno kupljena oprema osigurana je jedino ako je posebno ugovorena.

5. Koje štete su pokrivene kasko osiguranjem brodice?
➢ Potpuni gubitak (stvarni i izvedeni)
➢ Djelomični gubitak ili oštećenje (djelomična šteta)
➢ Osiguranikovi troškovi spašavanja
➢ Troškovi neposredno uzrokovani nastankom osiguranog slučaja
➢ Troškovi utvrđivanja i likvidacije štete pokrivene osiguranjem

6. Što se dešava kada brodica više nije upisana u očevidnik pri nadležnoj lučkoj kapetaniji?
Brisanjem plovila iz upisnika automatski prestaje osiguranje plovila.

KONTAKTIRAJTE NAS!

Ukoliko u ovom kratkom vodiču niste pronašli ono što Vas zanima, slobodno nas kontaktirajte na info@mojeosiguranje.hr ili 091 905 7148 kako bismo zajedno pronašli odgovore na Vaša pitanja te Vam omogućili pristup najpovoljnijim a najboljim ponudama na tržištu.

 

 

Ako kupiš kuću, nećeš trebati osiguranje stana.

X
Fixed Image
whats app ikona

Želiš ponudu?
Piši Kristini

whats app ikona

Želiš ponudu?
Piši Kristini